English

Zima se blíží: jak zazimovat zahradu?

Zima tu bude cobydup, je tak nejvyšší čas postarat se o to, aby váš trávník, záhony a stromy netrpěly. Jak na to? Přečtěte si několik tipů jak zazimovat zahradu. Na jaře uvidíte, že se vám včasná péče o zahradu vyplatí.

Zima se blíží: jak zazimovat zahradu?

child playing with dried leaves

Shrabané listí využijete jako izolaci i hnojivo.

Kdy zazimovat?

V zimě si zahrady moc neužijete, je však třeba jí věnovat trochu péče, aby vás na jaře mohla okouzlit svými barvami a vůněmi. Na zahrádce u svého domu či na chalupě to určitě oceníte. A kdy začít se zazimováním? Jak by to bylo snadné, kdyby existovalo jedno datum, kdy už musí být hotovo. Jednoznačný termín však neexistuje.

Dokud nepromrzne zemina, nemáte se čeho bát. Jestli ovšem máte na zahradě rostliny, kterým uškodí i teploty jen lehce nad nulou, je třeba je chránit. Ideální čas je tedy v říjnu, ještě dříve než přijdou velmi chladné noci. Samozřejmě také záleží, kde bydlíte. V horských oblastech si budete muset pospíšit více.

Jak pečovat o trávník a stromy

Spadané listí je symbolem podzimu. Vašemu trávníku ale příliš neprospěje. Listí sice může posloužit jako vynikající přírodní hnojivo a zároveň ochrání rostliny před mrazem, na trávníku však nechá nepříliš estetické fleky a lysiny. Je třeba tedy listí shrabat a zbavit se ho. Poté můžete trávník ošetřit přípravky proti plevelům a mechům.

Mezi stromy a keři však listí radši nechte na zemi, má skvělé izolační vlastnosti a poslouží jako hnojivo. Pokud má na vaši zahradu přístup zvěř, měli byste chránit kmeny stromů, aby vám je srnky neohlodaly. Kmeny ovocných stromů není na škodu zabílit vápnem, aby se do nich dostalo méně škůdců.

Jak připravit na zimu záhony

Sklizeň je už pryč? Tak teď se postarejte o záhony tak, abyste z nich měli v sezoně zase radost. Je třeba je zrýt a zapracovat do nich posekanou trávu, popadané listí či přírodní hnůj.

I na podzim můžete navíc zasít některé plodiny. V listopadu je to třeba raná karotka, ředkvička, salát či cibule. A při jarní sklizni budete mít hned hezký náskok. Nezapomeňte však záhonu pomoct před holomrazy přikrytím fólií či netkanou textilií.

closeup photography of frozen brown leaves

Zima se blíží, připravte na ni zahradu.

Ochraňte rostliny před mrazem

Rostliny, které by zimu nepřežily, přesaďte do květináčů a nechte je doma na chladnějším místě přezimovat. Víceleté rostliny zůstávající přes zimu na zahradě však před krutými mrazy musíte chránit.

Choulostivé stromky můžete chránit netkanou či bublinkovou fólií. Nadzemní části rostlin či keříků je možné zakrýt také jutovinou, kobercem či novinovým papírem. Jako izolace využijete i listí, slámu či zeminu a chvojí. A pokud si chcete být opravdu jistí, že vaše rostlinky neutrpí, použijte skleněný či plastový poklop, který poslouží jako miniaturní skleník.

Inspirujte se

Péče o zahradu je zkrátka nezbytná. Tedy minimálně v tom případě, že ji chcete mít alespoň trochu podobnou Květné zahradě v Kroměříži, kterou jsme před časem obnovovali. Inspirujte se jejím překrásným provedením a udělejte si doma něco stejně hezkého, byť v menším provedení.

A kdybyste si nevěděli rady se stavbou či rekonstrukcí, ozvěte se nám. Najdeme pro vás ideální řešení tak, aby vaše zahrada perfektně ladila s vaším domem či chalupou.

zdroj fotek: unsplash.com

BlogPublikováno 3.10.2018

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceŠestajovice – přístavba distribučního centra

Šestajovice – přístavba distribučního centra

Distribuční centrum v Šestajovicích se rozrostlo o novou budovu. Díky stavebně technickému řešení je kapacita skladovací plochy vyšší o 75 % a počítá se také s větším počtem pracovníků. Projekt se nám podařilo zrealizovat za plného provozu, aniž by bylo nutné stavbu…