English

Olomouc: město rozmanitých architektonických slohů

Město Olomouc se pyšní řadou architektonických skvostů. Jsou zde zastoupeny snad všechny slohy. Navštivte například Olomoucký hrad či Pevnost poznání.

Olomouc: město rozmanitých architektonických slohů

Olomouc připomíná ukázkovou učebnici architektury. Jsou zde zastoupeny takřka všechny architektonické styly – od románského přes barokní až po současnou. Historické centrum je právem chráněno jako městská památková rezervace, hned po Pražské památkové rezervaci je druhou největší v republice. Jaké skvosty architektury v tomto statutárním a univerzitním městě najdeme?

Olomoucký hrad s katedrálou sv. Václava

Jednou z nejvýraznějších architektonických a historických památek v Olomouci je bezpochyby Olomoucký hrad s katedrálou svatého Václava. Nachází se na Dómském pahorku v historickém centru města. V těchto místech byl v roce 1306 zavražděn poslední Přemyslovec, král Václav III.

Areál hradu byl v průběhu let pozměněn rozsáhlými úpravami a přestavbami, zachovalo se jen několik patrných důkazů o původní mohutnosti hradu. Dnes zde můžete obdivovat zejména gotický dóm svatého Václava, Biskupský palác charakteristický svými románskými okny, kapli sv. Anny či Arcidiecézní muzeum. To bylo založeno na podnět papeže Jana Pavla II.

Olomoucká radnice s orlojem

Olomouckou radnici najdete na Horním náměstí. Jedná se o gotickou stavbu z roku 1378. Vyniká goticko-renesanční věží vysokou 75 metrů. V prostorách radnice jsou umístěny velké gotické chodby, sál či kaple svatého Jeronýma. V 16. a 17. století byly na radnici provedeny renesanční úpravy. Ty představuje například arkádový ochoz na věži či lodžie a portál.

Při návštěvě Horního náměstí v Olomouci si jistě všimnete i netradičního orloje, který se zde nachází už od 15. století. Při pohledu na orloj vám však bude jasné, že jeho současná podoba rozhodně není původní. Na konci 2. světové války byl orloj poškozen granátem a ačkoliv byl upraven do původní podoby, vzápětí byl přebudován podle návrhu Karla Svolinského v duchu socialistické budovatelské estetiky.

Barokní architektura v Olomouci

V období baroka byla Olomouc významným uměleckým centrem střední Evropy. Dokládá to řada barokních staveb, které se dochovaly dodnes. Barokní architektura zde vznikala díky italským architektům, kteří působili u císařského dvora ve Vídni. Mezi typické barokní stavby patří například poutní kostel na Svatém Kopečku, dominikánský kostel sv. Michala či stavba konventu klarisek s přilehlým kostelem sv. Kláry.

Pevnost poznání Olomouc

Zajímavou moderně pojatou architektonickou stavbou města Olomouc je Pevnost poznání. Ta se nachází v areálu Korunní pevnůstky v centru města a kombinuje původní podobu starého dělostřeleckého skladu s využitím současných stavebních materiálů. Pevnost poznání byla vybudována v roce 2015 a má status účelového zařízení Univerzity Palackého v Olomouci. Jsme rádi, že jsme se právě my mohli podílet na realizaci tohoto objektu, který slouží k popularizaci vědy a vzdělávání v oblasti přírodních věd.

Pevnost poznání vychází z původního architektonického zpracování bývalého vojenského objektu, které bylo doplněno o moderní prvky. Jednotlivé sekce objektu oddělují skleněné stěny. Skleněné prvky najdete i na podlaze, kde obnažují původní konstrukční části. Významným prvkem stavby je střecha, která byla opravena na základě archivních dokumentů a dobových fotografií.

Moderní architektura v historickém městě

Pevnost poznání jasně dokazuje, že i ve městě s chráněných historickým centrem lze s respektem k původním architektonickým stylům budovat stavby v moderním pojetí. V Olomouci narazíte na řadu staveb v moderním stylu, za zmínku stojí například Galerie Šantovka či stavby v olomoucké fakultní nemocnici. Úspěšně dopadla také rekonstrukce objektu menzy Univerzity Palackého, na níž jsme měli také tu čest se podílet.

Ať už plánujete v Olomouci či jakémkoliv jiném městě rekonstrukci historické stavby nebo realizaci nového moderního objektu, ozvěte se nám. Jsme stavební firma s tradicí od roku 1991, nebojíme se výzev ani rozsáhlých projektů.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

BlogPublikováno 8.5.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceNávštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO Ostrava

Návštěvnické centrum – středisko ekologické výchovy ZOO Ostrava

Při přestavbě důležité budovy pro ostravskou ZOO bylo nutné myslet na potřeby návštěvníků i pohodlí samotných zvířecích obyvatel zahrady. Zatímco děti a dospělí si po přestavbě mohou užívat nového návštěvnického centra a dozvědět se zajímavé informace o přírodě i…