English

Zlín: město vybudované v duchu funkcionalismu

Ve Zlíně se nachází mnoho architektonických skvostů. Baťovské domky, památník Tomáše Bati či mrakodrap v budově č. 21 patří k těm nejznámějším. Seznamte se i s ostatními.

Zlín: město vybudované v duchu funkcionalismu

Jen těžko byste v Evropě hledali město, které by bylo vybudované ve funkcionalistickém stylu důsledněji než Zlín. V průběhu let prošel Zlín proměnou hned několikrát, svou nezaměnitelnou podobu si však získal zejména během Baťovy éry.

Jedinečný urbanismus a ojedinělou architekturu sem promítli mnozí významní doboví architekti v čele s Františkem L. Gahurou a Vladimírem Karfíkem. Sláva funkcionalismu se zde odráží také dnes a navazuje se na ni i při výstavbě nových budov moderní architektury.

 

Baťovské bydlení

Na přelomu 20. a 30. let měl Zlín díky velkému rozvoji obuvnického průmyslu velké ambice stát se ideálním městem průmyslu. Tomáš Baťa tak přišel s nápadem vystavět pro své zaměstnance celé kolonie typizovaných rodinných domků, které jsou k vidění dodnes. V jednom z prvních baťovských domků se nachází infopoint, v němž vám odborníci na architekturu představí dobový koncept typizovaného bydlení a popíšou vám základní rozdíly v typologii jednotlivých staveb.

Památník Tomáše Bati

Jedním z nejpůsobivějších děl zlínského architekta F. L. Gahury je bezpochyby památník Tomáše Bati. Stavba byla slavnostně otevřena 12. července 1933, tedy v den prvního výročí úmrtí Tomáše Bati. Památník je vystaven z opěrného železobetonového skeletu a skleněné barevné vitráže. Díky tomu si získal přízvisko „skleněný krystal“ a stal se neodmyslitelným symbolem Zlína. Před několika lety proběhla rozsáhlá rekonstrukce této stavby, díky níž získala svou původní podobu.

Správní budova firmy Baťa č. 21

Administrativní budova firmy Baťa realizovaná architektem Vladimírem Karfíkem dnes slouží jako sídlo finančního úřadu a Krajského úřadu Zlínského kraje. Mrakodrap vysoký 77,5 m byl ve své době nejvyšší stavbou v Československu. Správní budova č. 21 má 16 pater a nachází se v řadě továrních budov.  Mrakodrap má železobetonovou konstrukci a plášť z ocelových dvojitých oken a cihelné vyzdívky. Právě v této budově měl Tomáš Baťa svou pojízdnou kancelář ve výtahu, která je dodnes funkční a slouží k turistickým prohlídkám.

Obchodní dům

Jednou z prvních staveb ve 30. letech na nově budovaném náměstí Práce byl Obchodní dům F. L. Gahury. Zajímavým architektonickým prvkem stavby byla postupně se zmenšující výška pásových oken a také fasády s reklamními nápisy. V 70. letech byla původní architektonická koncepce znehodnocena a ztratila svůj prvorepublikový ráz. V roce 2017 se však Obchodní dům uzavřel veřejnosti a letos byl opět otevřen. Po rekonstrukci se styl nese znovu v původním baťovském duchu.

Baťův institut 14/15

V současné době se ve Zlíně proměňuje, rekonstruuje a přestavuje řada budov s ohledem na dodržení původního architektonického rázu. Příkladem je Baťův institut 14/15, v němž od roku 2013 sídlí řada kulturních organizací. Budova, která původně sloužila ke skladování obuvnické konfekce, je dnes sídlem Krajské galerie výtvarného umění, Muzea jihovýchodní Moravy a Krajské knihovny Františka Bartoše.

Kongresové a Univerzitní centrum Zlín

Při průjezdu centrem Zlína si určitě povšimnete multifunkčního komplexu budov, který je tvořen budovou Kongresového centra a Univerzitního centra Zlín. Tyto budovy jsou postaveny podle návrhu světoznámé architektky Evy Jiřičné.

Máme obrovskou radost, že jsme právě my mohli zajistit realizaci Univerzitního centra a významným způsobem přispět k rozvoji moderních funkčních architektonických staveb ve Zlíně. O tom, co vše realizace této stavby obnášela a čím je specifická, se dočtete v našem článku.

Ve Zlíně nám bylo ctí podílet se i na dalších zajímavých stavbách. Například jsme prováděli stavební úpravy Krajského ředitelství Policie Zlínského kraje. Dále jsme roku 2008 renovovali Vědeckotechnický park při UTB a roku 2009 jsme dokončili rekonstrukci Objektu U44.

Ať už plánujete zhotovení nové veřejné či soukromé stavby ve Zlíně nebo jiném městě, ozvěte se nám. Společně najdeme nejlepší možné řešení a postaráme se o zhmotnění vašich projektů.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

BlogPublikováno 11.4.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceÚstřední vojenská nemocnice Praha – pavilon Vojenského ústavu soudního lékařství a patologie

Ústřední vojenská nemocnice Praha – pavilon Vojenského ústavu soudního lékařství a patologie

Pavilon pro Ústřední vojenskou nemocnici v Praze jsme navrhli tak, aby navazoval na starší budovu E. Nová čtyřpodlažní stavba je nižší než sousední objekt a tvoří tím přechodový prvek mezi nemocnicí a zástavbou Radimovy ulice.