English

Architektura Bratislavy – kontrast historických a moderních staveb

Znáte významné architektonické památky Bratislavy? Vybrali jsme pro vás 5 zajímavých staveb, které si při návštěvě slovenské metropole nenechte ujít.

Architektura Bratislavy – kontrast historických a moderních staveb

Bratislava, hlavní město Slovenska, má co nabídnout příznivcům historické i moderní architektury. Najdeme zde budovy mnoha stylů, od gotických přes barokní po funkcionalistické či socialisticko-realistické. Už při pohledu na panorama Bratislavy si všimneme výrazného kontrastu historických a moderních staveb, který podtrhují tyčící se Bratislavský hrad a most SNP s vyhlídkou UFO.

Bratislavský hrad

Mezi hlavní dominanty Bratislavy rozhodně patří Bratislavský hrad, který je současně jednou z nejstarších staveb ve městě. Hrad sehrál významnou úlohu v dějinách Velké Moravy, Uherska, Československa i současné Slovenské republiky. Nachází se na levém břehu Dunaje a vyniká zejména stavbou královského paláce. Od roku 2008 probíhají rozsáhlé rekonstrukce Bratislavského hradu a pomalu se blíží do finále. Na závěrečné fázi rekonstrukce bratislavské dominanty se z téměř poloviny podílí právě naše stavební firma.

Vysoutěžili jsme veřejnou zakázku zadanou Kanceláří Národní rady Slovenské republiky. Stavba se týká celkem 9 stavebních celků. Na severních hradbách se nachází největší budova, při jejíž rekonstrukci vznikají i honosná reprezentativní místa pro parlament a předsedy poslaneckých klubů. Rekonstrukcí projdou i další části Bratislavského hradu, například Leopoldovo nádvoří či Žigmundova brána. Hrad tak patří mezi další stavby, které naše stavební firma realizovala v zahraničí.

Katedrála svatého Martina

Další reprezentativní historickou stavbou v Bratislavě je katedrála svatého Martina. Jedná se o nejvýznamnější a největší kostel ve slovenské metropoli, který je hned po Bratislavském hradu druhou turisticky nejnavštěvovanější památkou. Katedrála byla původně postavena v gotickém stylu, což dokládá výrazný opěrný systém presbytáře. Portál na východní straně předsíně však patří již do nového, renesančního slohu. Sakrální stavba zaujme také svým interiérem, jehož výzdoba pochází především z regotizační přestavby z 19. století.

Most SNP s vyhlídkou a restaurací (UFO)

Přesuneme-li se k architektuře 20. století, nesmíme opomenout most SNP zavěšený přes Dunaj, jehož výstavba začala v roce 1967. Jde o jediný most v Bratislavě, který nemá žádný pilíř v proudu řeky. V roce 2001 získal ocenění za stavbu století v kategorii mostních staveb. Od loňského roku je most slovenskou národní kulturní památkou. Výrazným prvkem je vyhlídka restaurace v hlavním pylonu, označovaná jako UFO. Právě stavba na vrcholu pylonu patří k nejfotografovanějším architektonickým památkám v Bratislavě.

Budova Slovenského rozhlasu

Pokud vyhledáváte architektonicky zajímavé stavby, jistě vás zaujme budova Slovenského rozhlasu, která svým tvarem připomíná obrácenou pyramidu. Stavba byla postavena v duchu socialistického realismu, i přesto jí odborníci přiznávají pozitivní hodnoty. V budově Slovenského rozhlasu najdeme velkou koncertní síň, dobře vybavená nahrávací studia, nachází se zde i jedny z největších varhan na Slovensku.

Obchodní centrum Eurovea

Moderní současnou architekturu Bratislavy reprezentuje například Obchodní centrum Eurovea, které bylo dostavěno v roce 2010. Po dokončení realizace promenády na břehu Dunaje zde vznikla nejoblíbenější rekreační část města pro turisty i obyvatele Bratislavy. Obchodní centrum zaujme například souvislou skleněnou střechou, která je největší svého druhu ve střední Evropě.

Ať už patříte mezi příznivce bratislavské architektury či nikoli, nemůžete popřít její rozmanitost. Budeme rádi, když při příští návštěvě této metropole navštívíte i Bratislavský hrad a pokocháte se jeho novou rekonstruovanou podobou, na níž jsme se mohli podílet.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

BlogPublikováno 6.6.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceNárodní centrum zahradní kultury – Květná zahrada v Kroměříži

Národní centrum zahradní kultury – Květná zahrada v Kroměříži

Nádherný francouzský park a zároveň pestrobarevná přírodní chlouba města Kroměříže. Řeč je o památce zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO – Květné zahradě. Představuje unikátní typ barokní zahrady ze 17. století, jediné svého druhu v Evropě. Její…