English

Na co se zaměřit při budování dvougeneračního rodinného domu

Přečtěte si, jak by měly vypadat moderní dvougenerační domy a co u nich nesmí chybět. Dozvíte se, na co se při budování nových dvougeneračních domů zaměřit.

 

Na co se zaměřit při budování dvougeneračního rodinného domu

Soužití dvou a více generací má svá úskalí, ale také spoustu výhod. I když dnešní doba nahrává spíše stavbám malých domů určených pro jednu rodinu, k tradici vícegeneračního bydlení se lidé opět začínají vracet. Jedním z důvodů je vysoká cena pozemků a výstaveb, která se dá snížit právě realizací vícegeneračního bydlení. Aby se život ve dvougeneračním domě nestal noční můrou, musí se stavba vhodně navrhnout a naplánovat. Přečtěte si, na co byste se při budování vícegeneračního bydlení měli zaměřit.

Patrový dvougenerační dům je nestárnoucí klasikou

Pokud plánujete realizaci dvougeneračního rodinného domu, můžete se inspirovat klasickými patrovými domy, které předchozí generace dobře znají. I v současných nabídkách stavebních firem najdete domy o dvou podlažích, které jsou předurčené k bydlení pro rodiny s dětmi i prarodiči.

Stále platí, že patro zpravidla obývají „mladí s dětmi“, spodní podlaží pak náleží prarodičům. Nemusí tak řešit problém se schody, a tak mohou spodní část využívat až do konce života bez potřeby výraznějších úprav. Při plánování dvougeneračního domu rozhodně zvažte vytvoření dvou samostatných bytových jednotek s oddělenými vstupy, které zajistí maximální soukromí. Ideální je, když jsou vstupy umístěné z různých stran, aby se rodiče s dětmi nemuseli vždy nutně potkávat. Soukromí je důležité i při dobrých rodinných vztazích.

Zaměřte se na dobrou izolaci podlah

V případě realizace dvoupodlažního dvougeneračního rodinného domu se zaměřte na vybudování kvalitních podlah, které budou vynikat dobrou akustickou izolací. Doporučujeme používat tichou podlahovou krytinu, u které bude kročejový efekt minimální. Zejména v době, kdy bude horní patro obsazené rodinou s malými dětmi, se ale přenosu ruchů nikdy zcela nevyhnete. Proto je dobré popřemýšlet i nad dispozicemi a zamyslet se, jaké místnosti se nachází pod těmi horními. Vybudování obývacího pokoje v patře nad ložnicí nemusí být zrovna šťastným řešením.

Zajímavou alternativou jsou dvougenerační bungalovy

Pokud máte prostorný pozemek pro stavbu rodinného domu, můžete místo patrového domu postavit rozlehlý vícegenerační bungalov. V podstatě jde o velký bungalov rozdělený napůl a doplněný 2 a více samostatnými vstupy.

Dvougenerační bungalovy mohou být rozdělené přesně napůl se zrcadlově rozloženými dispozicemi, stejně tak můžou mít naprosto odlišné uspořádání. K prostornému bungalovu se dá například přistavět mnohem menší bytová jednotka. Ta bude určená pro dožití některého z rodičů, případně poslouží jako startovací bydlení pro vaše potomky.

Vnitřní vybavení přizpůsobte potřebám uživatelů

Moderní typizované dvougenerační domy, které nabízí mnohé stavební firmy, se často skládají ze dvou naprosto identických jednotek. Při výběru interiérového vybavení byste však měli zohlednit potřeby jednotlivých uživatelů. Dva domy podobající se jako vejce vejci nikdy nepřinesou maximální komfort a pohodlí pro všechny obývající.

Například v jednotce určené pro starší rodiče zvažte možnost vybudování koupelny s bezbariérovými prvky, vyvýšené toalety pro snazší posed nebo třeba vyšší postele se systémem polohování. Inspirovat se můžete např. zařízením Seniorparku Valašské Meziříčí, který realizovala firma VW Wachal. Pozornost věnujte zejména prvkům, které v budoucnu jen tak nezměníte. Při výběru podlahové krytiny, obkladů, dlažeb nebo vestavného nábytku se nezaměřujte jen na design, ale zohledněte také praktičnost a funkčnost.

Do stavby dvougeneračních a vícegeneračních domů se pusťte jen máte-li dobré rodinné vztahy. I v takovém případě se však snažte dům vybudovat tak, aby zajistil maximální soukromí pro všechny obývající a přinesl jim kýžený komfort. Při správném rozvržení dispozic a volbě kvalitních materiálů s důrazem na akustickou izolaci se vyhnete konfliktům a ze soužití více generací vytěžíte jen to nejlepší.

Inspirujte se budovami pro bydlení, které naše stavební firma Wachal v minulosti realizovala. Myslíme na uživatele všech generací – stavíme domy pro seniory, budovy pro školství i zdravotnická zařízení. S realizací projektů rádi pomůžeme i vám.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

BlogPublikováno 24.6.2020

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceVýzkumná základna Archeologického ústavu Mikulčice

Výzkumná základna Archeologického ústavu Mikulčice

Nové archeologické středisko je jedinečné nejen svým zaměřením, ale také neobvyklou architekturou, která se snaží co nejvíce respektovat okolní krajinu. Zároveň zahrnuje všechny funkce potřebné pro archeologické pracoviště. Umožňuje setkávání, badatelskou činnost i…