English

Rekonstrukce památek: Jak k ní správně přistupovat

Plánujete rekonstrukci historické stavby? Pak se neobejdete bez spolupráce s památkáři a dalšími specialisty. Využijte služeb specializované stavební firmy.

Rekonstrukce památek: Jak k ní správně přistupovat

Opravy historických staveb a památkově chráněných objektů se řídí přísnými pravidly. Přesto i staré stavby a památky je možné upravit do podoby odpovídající požadavkům na vysoké současné standardy, a to při zachování jejich historické podoby. Realizaci oprav svěřte do rukou odborné stavební firmy, která má s tímto typem stavebních prací zkušenosti a dlouhodobě spolupracuje s památkáři, úřady a dalšími odborníky.

Komunikace s památkáři je zásadní

Před zahájením rekonstrukce starých staveb je důležité zjistit, vztahuje-li se na ně některá z forem památkové ochrany. Pokud ano, pak je přímá spolupráce a komunikace s památkáři nezbytná. Památkáři z Národního památkového ústavu nabízí všem zájemcům i bezplatné konzultace. V rámci konzultací daný objekt prohlédnou a poradí, jak nejlépe technicky i esteticky sloučit zásady památkové péče s plánovanými úpravami.

Stavební firmy zaměřující se na opravy historických a památkově chráněných staveb s památkáři spolupracují, jednotlivé stavební zásahy konzultují a společně hledají nejlepší řešení. Naše společnost Wachal se stavebním pracím na historických objektech věnuje dlouhodobě a zná celý proces spolupráce velmi podrobně. Díky tomu jsme schopni provést realizaci s využitím vhodných technologických postupů rychle a ku spokojenosti obou stran.

Za nedodržení zákonných postupů hrozí sankce

Výběr spolehlivé stavební firmy pro rekonstrukci památek je velmi důležitý. Obecní úřady s rozšířenou působností totiž vydávají na základě odborného vyjádření NPÚ závazné stanovisko k žádosti spolu s určením podmínek, za kterých lze rekonstrukci provést. Stavební úpravy musí být provedeny v souladu s požadavky. Pokud se při kontrole odhalí závažná pochybení, hrozí vysoké sankce.

Velký dělostřelecký sklad Korunní pevnůstky v Olomouci

Původní podoba velkého dělostřeleckého skladu Korunní pevnůstky v Olomouci získala novou tvář díky použití moderních materiálů a stavebních postupů.

Rekonstrukce památek vyžaduje šetrný a ohleduplný přístup

Už mnohokrát jsme se při rekonstrukci památek a historických budov přesvědčili, jak důležitý je šetrný a ohleduplný přístup při provádění stavebních úprav. Veškeré zásahy by měly být provedeny tak, aby historická podoba objektu zůstala maximálně zachována. Rekonstrukce se často neobejde bez výměny starých rozvodů vody, kanalizace nebo topení. I tyto moderní prvky lze nenápadně a šetrně skloubit s historickými prostory při dosažení přísných standardů. Obzvláště velkou pečlivost vyžadují opravy fasád, omítek, oken a střech.

Každá stavba vyžaduje jiný postup rekonstrukce

Neexistuje jednotný manuál na provádění rekonstrukcí historických staveb a památek . Každá budova vyžaduje jiný přístup a podléhá různým formám památkové ochrany. Jiný postup se uplatňuje při opravách měšťanských staveb v památkových zónách, jiný zase při rekonstrukcích zámků či hradů. I staré stavby však musí splňovat přísné nároky na protipožární bezpečnost, případně mohou být upraveny pro bezbariérový přístup. To vše je možné provést v souladu s původním rázem stavby, která si zachová historickou hodnotu i po provedení oprav.

Máme za sebou nespočet oprav na památkách různého charakteru. Opravovali jsme krásné měšťanské domy, stejně tak jsme si poradili s rozsáhlou rekonstrukcí Květné zahrady v Kroměříži

Hledáte spolehlivou stavební firmu, která provede rekonstrukci v souladu s požadavky památkářů? Kontaktujte nás, s rekonstrukcí historických staveb vám rádi pomůžeme.

Rekonstrukce měšťanského domu v Prachaticích

Renesanční měšťanský dům v Prachaticích je chráněnou kulturní památkou. Rekonstrukci proto vyžadovala obzvlášť šetrný a ohleduplný přístup.

BlogPublikováno 15.7.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceSURF ARÉNA – Praha (Letňany)

SURF ARÉNA – Praha (Letňany)

Tímto prvním a zároveň jediným indoorsurfingovým zařízením v republice se mohou pochlubit pražské Letňany. Milovníci surfování, od začátečníků až po pokročilé, mají možnost užívat si jízdu na speciálně vytvořené vlně a pro ty, kdo dávají přednost posezení u dobré kávy,…