English

Valašské Meziříčí je plné památek i moderní architektury

Valašské Meziříčí má příznivcům architektury co nabídnout. Nachází se zde dva zámky i památková zóna.  Přečtěte si další zajímavosti o místní architektuře.

Valašské Meziříčí je plné památek i moderní architektury

Valašské Meziříčí je město s pozoruhodnou historií a řadou historických památek i moderních staveb. Z hlediska architektury a pestrosti jednotlivých architektonických stylů má město návštěvníkům opravdu co nabídnout. Kromě památkové zóny vyhlášené v roce 1992, najdeme ve Valašském Meziříčí i dva poutavé zámky, řadu kostelů a moderních staveb občanské vybavenosti.

Zámek Žerotínů – Muzejní a galerijní centrum

Nejvýznamnější dominantou města Valašské Meziříčí je Žerotínský zámek, který slouží jako sídlo Muzejního a galerijního centra. V průběhu let se způsob jeho využití změnil hned několikrát. Původně renesanční zámek byl sídlem rodu Žerotínů, na konci 19. století byl využíván jako ženská trestnice a během války zase sloužil jako vojenský lazaret.

V minulosti proběhla rozsáhlá rekonstrukce zámku Žerotínů, na které se podílela i naše stavební firma Wachal. Při realizaci jsme dbali zejména na zachování historického charakteru a navázání na renesanční a barokní výzdobu. Vybudovali jsme nové výstavní prostory, pro které se na zámku vyčlenila tři samostatná podlaží. Nechybí ani víceúčelové sály, konferenční prostory nebo hygienické zázemí. V Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí se setkávají lidé s uměním, historií i kulturou.

Zámek Kinských

Ve Valašském Meziříčí se nachází ještě jeden zámek, a to zámek Kinských. Tato empírová stavba vznikla v místech původní správní budovy zdejšího opatství. Ta byla v polovině 19. století přestavěna na panské sídlo. Došlo ke zvýšení budovy a realizaci mansardové střechy, která byla pokryta přírodní břidlicí. Zámek Kinských spravuje Muzeum regionu Valašsko. V současné době prochází zámek i expozice muzea rozsáhlou rekonstrukcí. Proto je veřejnosti uzavřen, a to pravděpodobně až do roku 2021.

Dům U Dvanácti apoštolů

Historické centrum Valašského Meziříčí je charakteristické rozlehlým náměstím s přilehlými ulicemi a měšťanskými domy v renesančním a barokním stylu. Mezi architektonicky působivé stavby patří například dům U Dvanácti apoštolů, který byl v historických pramenech poprvé zmíněn už v roce 1598. Je ozdoben plastickými reliéfy s motivy apoštolů, podle kterých také získal své pojmenování.

Kostel Nejsvětější Trojice

Ze sakrálních staveb Valašského Meziříčí nesmíme opomenout kostel Nejsvětější Trojice, který je částečně roubený. Původně renesanční hřbitovní kostel z konce 16. století je dnes sídlem lapidária Trojice, které spravuje Muzeum regionu Valašsko. Nachází se v něm expozice kamenných a dřevěných plastik, příležitostně se využívá jako výstavní a koncertní síň.

Výjezdové stanoviště pro zdravotnickou službu

I výjezdové stanoviště pro zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje dostalo moderní tvář.

Budovy občanské vybavenosti ve Valašském Meziříčí

Valašské Meziříčí se pyšní také řadou budov občanské vybavenosti, které plní svůj účel a vynikají i zajímavým architektonickým pojetím. Školy, nemocnice, úřady a další stavby sloužící široké veřejnosti se pravidelně rekonstruují a revitalizují.

Máme radost, že se i naše stavební firma mohla podílet na výstavbě a rekonstrukcích několika budov ve Valašském Meziříčí. V minulosti jsme například vybudovali výjezdové stanoviště pro zdravotnickou službu, provedli rekonstrukci budovy soudu či vybudovali rozsáhlý seniorpark s bezbariérovým přístupem a prostory pro příjemné a komfortní bydlení.

Máme za sebou stovky realizací různých staveb po celé ČR i v zahraničí a naše reference to dokazují. Kontaktujte nás, rádi vám představíme nejvhodnější řešení i při realizaci vašich projektů.

Interiér seniorparku ve Valašském Meziříčí.

Ve Valašském Meziříčí jsme vybudovali též rozsáhlý seniorpark s bezbariérovým přístupem a komfortním bydlením.

 

 

BlogPublikováno 4.7.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceČVUT – KOKOS Kladno

ČVUT – KOKOS Kladno

Zrekonstruovanými prostorami se nově pyšní objekt KOKOS Kladno patřící Českému vysokému učení technickému v Praze. Sjednotili jsme neucelené vnitřní části výškové budovy s děkanátem, kancelářemi a laboratořemi, spojovacího krčku s dvorním traktem i některé místnosti v…