English

Architektura Pardubic – historické skvosty i stavby předních architektů 20. století

V Pardubicích se nachází řada historických i moderních staveb, které zaujmou svou architekturou. Vydejte se po stopách architektonických skvostů města Pardubice.

Architektura Pardubic – historické skvosty i stavby předních architektů 20. století

Pardubice patří mezi města vyznačující se skromnou architekturou. V mnoha historických obdobích nebyly sídlem vrchnosti, ani se zde nenacházeli bohatí investoři. I přesto ve městě najdeme řadu významných historických památek, stejně tak i hodnotných staveb od předních architektů 20. století. Ty jsou ve velké míře koncentrovány na náměstí Republiky. Architektonicky zajímavé stavby navíc ve městě vznikají i v posledních letech.

Gotický kostel Zvěstování Panny Marie

Mezi nejstarší a nejcennější památky města Pardubice patří bezpochyby gotický kostel Zvěstování Panny Marie, který byl založen už v polovině 14. století. Nachází se v Klášterní ulici a je chráněn jako kulturní památka ČR. Kostel působí na první pohled skromně. Je tvořen obdélnou lodí rozdělenou do tří polí se šesti okny.

V minulosti byl kostel bohatě zdoben, klenby byly doplněny o ornamentální malby. Důraz na detail a dekorování připomíná bohatě zdobené zábradlí vyrobené řezbářem Františkem Malínským. Za zmínku stojí i presbytář, v jehož prostoru najdeme fresku Klanění sv. tří králů podle návrhu Mikoláše Aleše

Zámek Pardubice

V oblasti architektonicky zajímavých historických památek nesmíme zapomenout ani na zámek Pardubice v centru města. Zámek vznikl jako přestavba z původního vodního hradu, o kterou se v 15. století postaral Vilém II. z Pernštejna. Zámek se dochoval ve vynikajícím stavu. Zachovaly se i cenné zbytky raně renesančních nástěnných maleb, kazetové stropy, vstupní portál a dalších architektonické prvky.

Zámek Pardubice je dnes ve vlastnictví Pardubického kraje a je přístupný široké veřejnosti. Je sídlem Východočeského muzea, Východočeské galerie a pobočky Národního památkového ústavu.

Významné stavby od známých architektů 20. století

V Pardubicích najdeme i řadu staveb z počátku 20. století, které vznikly podle návrhů tehdejších předních architektů. O stavbách Josefa Gočára jsme psali již v souvislosti s architekturou Hradce Králové. V Pardubicích vznikla podle jeho návrhu například Anglobanka (dnes KB) nacházející se u Zelené brány.

Dalším z jeho návrhů je i bývalý hotel na náměstí z roku 1931, který je dnes využíván Obchodním centrem Grand. Z dalších prvorepublikových architektonických skvostů zmiňme Východočeské divadlo Pardubice postavené podle návrhu Antonína Balšánka či budovu Okresního úřadu Pardubice. Tu navrhl Ladislav Machoň, který je současně autorem pošty a pasáže na třídě Míru.

Univerzitní kampus jako příklad moderní architektury

Město Pardubice se chlubí i řadou zajímavých a oceňovaných staveb, které vznikly v posledním desetiletí. Příkladem je kampus Univerzity Pardubice umístěný v městské části Polabiny. Jsme rádi, že se tu právě naše stavební firma Wachal podílela na vybudování kvalitního vzdělávacího zařízení pro další generace studentů. Součástí rekonstrukce a modernizace bylo navýšení učební kapacity, stavba nových moderně vybavených učeben a poslucháren či odpočinkových zón. Na okrasu i pro posezení vznikla lavička Václava Havla. Výukový areál v Pardubicích se rozšířil také o nová parkovací místa. Dnes může v areálu kampusu parkovat o 93 vozů více než před rekonstrukcí.

Realizaci staveb pro oblast vzdělávání se věnujeme dlouhodobě. V minulosti jsme zajistili například výstavbu Univerzitního centra Zlín. V Pardubicích jsme pak zanechali ještě jednu stopu, když jsme v roce 2016 dokončili rekonstrukci pobočky Krajského soudu v Hradci Králové. Pokud chystáte vlastní projekt, kontaktujte nás a svěřte ho do našich rukou. Realizujeme stavby kdekoli v ČR i zahraničí.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

BlogPublikováno 7.8.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceLázeňský resort Strom života v Bělohradě pro Anenské slatinné lázně a.s.

Lázeňský resort Strom života v Bělohradě pro Anenské slatinné lázně a.s.

Projektovaná stavba nového lázeňského komplexu je umístěna na východním okraji města Lázně Bělohrad ve směru Brtev a rybník Pardoubek. Území bylo původně částečně zastavěné dvoupatrovým objektem penzionu Pardoubek. Zbývající část pozemku je převážně zatravněná se…