English

Na co se zaměřit při rekonstrukci škol

Opravy a rekonstrukce škol jsou z mnoha ohledů specifické. Své o tom ví stavební firma Wachal, která se na stavby pro školství specializuje. Na co vše se zaměřit?

Na co se zaměřit při rekonstrukci škol

Realizace oprav a rekonstrukcí vzdělávacích zařízení je specifická v mnoha ohledech. Zpravidla se jedná o rozsáhlé projekty, které vyžadují stavební úpravy ve venkovních i vnitřních prostorách. V případě kvalitně provedené rekonstrukce vznikne prostor pro vzdělávání, setkávání i odpočinek, který odpovídá přísným požadavkům a náročným evropským standardům. Protože stavbám pro školství se věnujeme dlouhodobě, dobře víme, na co vše se při rekonstrukcích škol a vzdělávacích zařízení zaměřit.

Rekonstrukce vzdělávacích zařízení vyžaduje komplexní přístup

Základem úspěšné rekonstrukce školy či jiného vzdělávacího zařízení je kvalitní zpracování projektu, které počítá s potřebou komplexních úprav. Mnoho starších školských zařízení neodpovídá aktuálním požadavkům a potřebám, a tak je třeba provést kompletní rekonstrukci od zateplení budovy přes modernizaci učeben a poslucháren po rekonstrukci jídelny či tělocvičny.

Rekonstrukce se často provádí v několika etapách, které na sebe musí vhodně navazovat tak, aby co nejméně omezily provoz vzdělávacího zařízení. Právě proto se rozsáhlejší stavební úpravy obvykle plánují do období prázdnin, kdy výuka neprobíhá.

Rozsah rekonstrukce závisí na zaměření dané školy

Při modernizaci a rekonstrukci škol je třeba zohlednit její individuální potřeby, které obvykle závisí na zaměření a specializaci. V minulosti jsme například realizovali kompletní rekonstrukci ZUŠ v Uherském Hradišti, kde kromě individuálních a skupinových učeben vznikl i nový koncertní sál.

Zvláštní přístup pak vyžadovala i rekonstrukce pražské konzervatoře, kde jsme vybudovali moderní koncertní síň o kapacitě 333 návštěvníků, provedli rekonstrukci nadzemního i podzemního podlaží a přístavbu učeben. Průběh rekonstrukce tak závisí do velké míry na povaze a zaměření školy. Jiný postup oprav a přístaveb se volí v případě gymnázií, jiný zase u škol humanitního či technického zaměření, kde je potřeba vybudovat řadu úzce specializovaných vzdělávacích prostorů.

Modernizace jídelny či menzy je obvykle nezbytná

Nedílnou součástí staveb pro školství je kvalitní zázemí pro studenty i personál. Kromě modernizace učeben a poslucháren je ve většině případů nezbytné provést i opravu školní jídelny či menzy a kuchyně, které neodpovídají současným standardům. Je namístě také zvážit rozšíření kapacity stravovacího zařízení a vstup do prostorů přizpůsobit osobám se zdravotním postižením.

Celkovou rekonstrukcí nedávno prošla i menza Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci rekonstrukce jsme se postarali o kompletní přestavbu varny, přistavili jsme nové schodiště pro personál a vestavěli jsme i vertikální plošinu pro zdravotně postižené.

Jaké další prostory se ve školách často rekonstruují

Specifikem rekonstrukce škol a vzdělávacích zařízení je rozmanitost prostorů, které slouží k různým účelům. Při opravách základních či středních škol se nesmí zapomínat ani na kvalitní zázemí pro sportovní aktivity. Není tak překvapením, že se v rámci rekonstrukcí staveb pro školství zaměřujeme i na přestavbu školních tělocvičen, sportovišť či hřišť.

Původní areál škol často kapacitně neodpovídá jejich aktuálním potřebám, a tak se rekonstrukce mnohdy neobejde bez rozšíření o další budovu. Tak tomu bylo i v případě rekonstrukce Základní školy Zeleneč, kde vznikla nová budova pro žáky 2. stupně, která je na stávající budovu napojena tunelem. Zde jsme vybudovali 9 učeben a novou moderní tělocvičnu.

Samostatnou kapitolou je realizace rozsáhlých univerzitních komplexů, u nichž je účel využití jednotlivých prostorů ještě pestřejší. Příkladem je i Univerzitní centrum Zlín, které slouží nejen studentům, ale i široké veřejnosti. Máte zájem o bližší informace týkající se staveb pro oblast školství? Podívejte se na naše další reference a ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme.

 

 

Zdroj fotografií: Wachal

BlogPublikováno 13.8.2019

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceOprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Oprava a změna užívání haly B100 Slavičín

Hala B100 je součástí známého areálu hal Vlárské strojírny Slavičín. V minulosti sloužila především k výrobě kovových komponentů tkacích a montážních strojů. Nyní ovšem více než deset let ležela bez využití. Oprava této haly tedy znamenala malé znovuzrození zašlé…